Zwykła witamina, a może uratować trzustkę. Nowe odkrycie naukowców

Ostre zapalenie trzustki to choroba nie tylko bolesna, ale też bardzo groźna. Dotyka kluczowego gruczołu w ludzkim organizmie i może zakończyć się nawet śmiercią. Z tego powodu niezwykle ważna jest skuteczna profilaktyka. Niedawne badania udowodniły, że silną bronią w zapobieganiu schorzeniu może być popularna witamina.
Trudno przecenić rolę trzustki w organizmie. Wynika to z faktu, że narząd ten odpowiada za produkcję enzymów trawiennych i wytwarzanie hormonów. Zaburzenia jego pracy stanowią więc śmiertelne zagrożenie. Ostre zapalenie to choroba rozwijająca się nagle i mogąca prowadzić na przykład do martwicy tkanek. W poszukiwaniu skutecznej odpowiedzi na to schorzenie wykazano spory potencjał witaminy B12.
Witamina B12. Zbawienie dla trzustki?
Udowodnił to zespół badaczy m.in. z chińskiego Uniwersytetu Syczuańskiego. Najpierw zastosowano metodę nazywaną randomizacją mendlowską. Ten sposób analizy genetycznej pozwolił sprawdzić, jaka jest relacja pomiędzy poziomem witaminy B12 (kobalaminy) we krwi a ryzykiem ostrego zapalenia trzustki. Okazało się, że większa ilość tego związku zmniejszała takie niebezpieczeństwo.
Następnie przeprowadzono badania na myszach. Miały one ustalić, czy B12 chroni, a może nawet leczy gruczoł. Użyto do tego "zwyczajnych" przedstawicieli gatunku, jak i tych z wyłączonym genem odpowiedzialnym za wchłanianie substancji. Zaobserwowano, że zwierzęta te borykały się ze znacznie ostrzejszym przebiegiem zapalenia. Większa była u nich martwica komórek, silniej występował stan zapalny powiązany z naciekiem limfocytów T. Sytuację poprawiało jednak podanie kobalaminy. Większa dawka środka zarówno redukowała nasilenie dolegliwości, jak i przyspieszała regenerację tkanek.
ZOBACZ: Ma nieoceniony wpływ na organizm. Niedrogi i dostępny w każdym sklepie
Eksperci ogłosili też w magazynie "MedComm", że witamina zwiększa produkcję adenozynotrifosforanu (ATP) w komórkach trzustki. Są to związki, które stanowią podstawowe źródło energii komórek. Gdy jest ich więcej, tkanka szybciej się regeneruje. Również narządy myszy ze zmienionym genomem lepiej reagowały na terapię. A to sugeruje, że ochronne działanie B12 to efekt poprawy "zaopatrzenia energetycznego" komórek, a nie działania przeciwutleniającego, jak przypuszczano wcześniej.
Efektem pracy może być skuteczniejsze leczenie pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki. Byłoby to ważne osiągnięcie dla medycyny, ponieważ o ile łagodny przebieg choroby nie ma wysokiej śmiertelności, to już w przypadku ciężkiej odmiany życie traci co piąty chory.
To niezwykle cenna witamina. Organizm sam jej nie wyprodukuje
To nie wszystkie pozytywne cechy witaminy B12. Odgrywa ona ponadto istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, jako czynnik stymulujący koncentrację i pamięć. Dzięki wpływowi na tworzenie czerwonych krwinek zapobiega również anemii.
Niestety, ciało człowieka nie jest w stanie wytworzyć jej samodzielnie. Z tego powodu należy uwzględnić ten składnik w diecie. Dobre źródła to między innymi:
- mięso wołowe
- ryby (makrela, łosoś)
- jaja
- nabiał
Osoby wykluczające jedzenia produktów odzwierzęcych powinny z kolei suplementować kobalaminę.
Czytaj więcej